Páťáci ve Vídni

Čtvrtek, 11. Duben 2013 ()

Ve čtvrtek 11. dubna se naši žáci pátých tříd vydali na jednodenní poznávací zájezd do hlavního města Rakouska. Tento výlet za památkami proběhl v rámci vlastivědného učiva o Evropě.
Přípravy probíhaly ve všech třídách, a to různými formami výuky – sbírání informací žáci získávali prací s mapou, internetem i s programem na interaktivní tabuli.Tyto základní vědomosti si pak upevnili a rozšířili návštěvou nejznámějších vídeňských míst.
Prvním překvapením po příjezdu k našim sousedům bylo přímo ukázkové slunečné a teplé počasí, o kterém se v brněnských končinách mohlo do té doby jen zdát. Na trávnících se všude usmívaly sedmikrásky a tamější „domorodci“ se mezi nimi procházeli dokonce i bosky.
Zámek Schönbrunn nás přivítal rovněž zalitý sluncem, takže procházka v zahradách byla velmi příjemná. Na prohlídku honosných místností dostal každý z našich návštěvníků audioprůvodce s českým překladem, kterého děti okamžitě nazvaly „kouzelných sluchátkem“. Pro nás učitele byl ale zřejmě kouzelnější pohled na padesát naprosto tichých a soustředěných žáků s „mobilem“ u ucha, jak zaníceně poslouchají a sledují vše kolem.
Polední hodiny jsme pak strávili v centru města, kde jsme nahlédli do slavného Štěpánského dómu a „zkontrolovali“ výběr a kvalitu nejrůznějšího zboží v přilehlých obchůdcích.
Další zastávkou byla Kapucínská hrobka, kde žáky nejvíce zaujalo místo posledního odpočinku Marie Terezie a Josefa II. Kontrast honosného sarkofágu rodičů a prosté rakve jejich syna byl nepřehlédnutelný…
Pokud si někdo z účastníků zájezdu myslel, že už ho nic dalšího nepřekvapí, velice se mýlil. Při návštěvě klenotnice v prostorách Hofburgu se všem doslova tajil dech. Mnozí zcela jistě doposud neviděli tolik zlaté nádhery najednou nejen na klenotech, ale i na nejrůznějších součástech historických slavnostních oděvů.
Na závěr zážitky nabitého výletu si děti prohlédly ještě různé expozice v přírodovědném muzeu. Místní atrakcí mezi všemi exponáty živé i neživé přírody byl bezesporu hýbající se
a řvoucí dinosaurus.
K večeru jsme všichni řádně znaveni, ale plni krásných dojmů, s povděkem přijali své místo v dvoupatrovém autobusu, který nás bezpečně odvezl zpět domů. Všechny zážitky a získané informace žáci v následujících dnech zpracovávali na pracovních listech, na počítačích i ve výtvarné podobě ve formě projektu.
Jednodenní návštěva našich sousedů se velmi vydařila a přinesla žákům nejen nové vědomosti a zkušenosti získané na „vlastní kůži“, ale také možnost prezentovat každý sám sebe jako slušně se chovajícího turistu. A to se všem podařilo opravdu na jedničku.

Mgr. Kateřina Ježová

Foto: