Historické divadlo

Čtvrtek, 21. Červen 2012 ()

Historické divadlo na ZŠ Labská

Video z akce najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=nw8ldVYYAb0&feature=plcp

Žáci 4.A z naší školy se rozhodli, že si nejen  zpříjemní dějepisné učivo v rámci předmětu vlastivěda, ale rovněž s ním zábavnou formou seznámí  své mladší i starší spolužáky. Přípravy a celé nastudování byly opravdu náročné. Každý týden v rámci dramatického kroužku, do něhož se na celé 2.pololetí s nadšením přihlásili úplně všichni, ztvárňovali právě probírané učivo, čímž si hravou formou upevňovali fakta z české historie a tvořili si tak nenásilnou formou ucelený přehled.

Z celého projektu nakonec vzniklo poučně- zábavné představení pod názvem „ Od pravěku k husitům“, které čtvrťáci předváděli od začátku června. Představili se  celkem v deseti vystoupeních všem žákům naší školy  od 1. do 7.třídy. Nutno podotknout, že se bavili všichni – od mladších žáčků, kteří  sice ještě  nemohli  rozumět kontextu, ale přesto  je  zaujaly  určité scénky, až po druhostupňové  zkušené studenty,  jenž  toto učivo probírají  už mnohem podrobněji.

Všichni tak mohli „osobně poznat a prožít si na vlastní kůži“, např. jak to zvládali pravěcí lovci; co se asi dělo v době starých českých pověstí ; s jakými problémy se potýkali obyvatelé Velkomoravské říše;  co říkal Přemysl Otakar I. na  dědičný  královský  titul ; anebo jak zemřel Jan Lucemburský, a co zvládl jeho syn Karel IV. ; jak a proč byl upálen Jan Hus a co na to Jan Žižka a jeho  husité ve svých slavných bitvách. Během půl hodinky se tak diváci přenesli o více než 40 000 let až do 15.století.

Celé náročné vystupování vyvrcholilo dne 12.6.2012 slavnostním představením, určeným především rodičům a dalším hostům z řad rodinných příslušníků dětí. Ač byla nervozita malých herců více než zřejmá, atmosféra v herně, dočasně přetvořené na divadlo,byla výborná. Častý potlesk nadšených diváků byl pro děti nejen fantastickým zážitkem, ale hlavně pořádnou odměnou za vyvinuté několikaměsíční úsilí.

Každé vítězství  by se mělo pořádně oslavit a nejinak tomu bylo i tentokrát. Po představení následovala  středověká hostina, na kterou všichni donesli nějaký „středověký pokrm“  a při dobrém jídle a pití si tak mohli příjemně popovídat a začít se těšit na blížící se prázdniny.

Pro ty,kteří se chtějí  také poučit a zároveň pobavit , je záznam z představení k dispozici na školním webu www.zslabska.cz.

Mgr. Kateřina Ježová, třídní učitelka

Fotografie: