Den Thajské kuchyně

Čtvrtek, 5. Květen 2016 ()

V rámci poznávání stravovacích zvyklostí jiných národů a obohacení nabídky pokrmů ve školních jídelnách zrealizovaly Asociace školních jídelen České republiky, o. s. ve spolupráci s Velvyslanectvím Thajského království projekt „Den thajské kuchyně v českých školních jídelnách“, do kterého byla vybrána naše školní jídelna jako jedna z 22 v celé republice. Tato akce se konala pod záštitou MUDr. Mgr. Vladimíra Plačka, MBA, senátora Senátu Parlamentu ČR, místopředsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu Parlamentu ČR.

Projekt probíhal ve dvou na sebe navazujících etapách. V rámci první části byli zástupci vybraných jídelen pozváni na celodenní kurz vaření v prostorách Makro Akademie v Praze pod vedením thajského šéfkuchaře Kenyh Khamteun a za asistence českého šéfkuchaře Petra Stádníka a profesního garanta Radka Šubrta. Konkrétní menu bylo předem konzultováno a schváleno Státním zdravotním ústavem a zástupci projektu Zdravá školní jídelna. Z naší jídelny byla na tento workshop vyslána šéfkuchařka Renata Štočková. Průběh školení, práce lektorů a vybavení akademie bylo dle ní na vysoké úrovni. Velmi kladně hodnotila vzájemnou výměnu zkušeností.

Na první část projektu plynule navázala část druhá, kdy proškolené kuchařky připravovaly ve stanovený den naučené thajské obědové menu ve svých kmenových školních jídelnách při „Dni thajské kuchyně“. Tato akce u nás proběhla 5. 5. 2016. Ve spolupráci s dětmi a pedagogy byla naše jídelna tématicky vyzdobená. Menu bylo chutné, lehce stravitelné, s velkým obsahem čerstvé zeleniny a minimálním obsahem tuků a soli. Celou akci hodnotíme velmi kladně, thajské menu bylo sice velmi náročné na přípravu pro celkový počet našich strávníků, ale zase jsme vyzkoušeli něco nového, dětem i dospělým strávníkům chutnalo a to je největší odměna za naši tak náročnou práci.

Věříme, že jsme tímto způsobem zpestřili nabídku připravovaných jídel, budeme se těšit na další zajímavé gastronomické akce.

Mgr. Ivana Kleinová, vedoucí ŠJ

Foto: