Adaptační pobyty třetích a čtvrtých ročníků

Pondělí, 11. Řijen 2010 ()

Jedenáctého až čtrnáctého října jsme se společně s žáky a třídními učitelkami třetích a čtvrtých ročníků zúčastnili adaptačních pobytů. Stejně jako v loňském roce jsme odjeli do příjemného prostředí rekreačního střediska Záseka u Velkého Meziříčí. Našimi hlavními cíli bylo usnadnit novým žákům vstup do již fungujícího kolektivu, urychlit proces poznávání se s novými třídními učitelkami, naučit se spolupráci a toleranci, podpořit přátelské vztahy a v neposlední řadě poznat se v mimoškolních situacích.

Celý program jsme vymysleli tak, aby byl založen na principech zážitkové pedagogiky. První den jsme si nejprve zahráli jednoduché rozehřívací hry, zasoutěžili si při dynamické týmové hře a vydali úplně všechnu energii v nevšedním sportovním klání zvaném ORVO. Hlavním naším programem bylo uspět v řešení nevšedních úkolů. K jejich vyřešení bylo třeba spolupráce, komunikace, dobré strategie, klidné a bystré uvažovaní a jiné, ne úplně snadné dovednosti. Vždy jsme si povídali o tom, co se nám podařilo a nepodařilo, jak zvládnout příští úkol lépe, kdo přispíval ke zdárnému vyřešení a kdo nikoli, co by každý z nás mohl příště udělat jinak. Nepřišli jsme ani o večerní program, jehož součástí bylo zhodnocení celého dne, odměnění nejužitečnějších členů týmů a hlavně napínavá večerní hra - Pohádka. Druhý den jsme opět řešili krkolomné a komplikované úkoly a snažili se dosáhnout lepších výsledků a hlavně lépe spolupracovat než předchozí den. Abychom si také trochu odpočinuli, zahráli jsme si zábavné hry na louce. Bombónkem a adrenalinovým zážitkem bylo lezení na lanových překážkách, kde jsme se všichni snažili prokázat svoji obratnost. Před závěrečným zhodnocením jsme si zaběhli do lesa postavit domečky pro skřítky. A na závěr jsme se plni dojmů nalodili do autobusu a odjeli.

Závěrečné zhodnocení programu dopadlo velice kladně. Žáci i paní učitelky hodnotili program jako přínosný a naplňující předem stanovené cíle.

Realizačním týmem byli tento rok školní psycholožka Petra Knapovská, programový manager Marek Kepák z CVČ Lužánky - Lesná, studentky psychologie Vendula Hubáčková a Tereza Kroftová.

Všem úžasným účastníkům i organizátorům velké díky.